Átismételjük, hogyan szorzunk törtet egész számmal. Megtanuljuk a tört szorzását törttel: számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel szorozzuk.
Átismételjük és elmélyítjük a már 5. osztályban tanult ismereteket, a pozitív és negatív szám fogalmát. Gyakoroljuk az összeadást, kivonást az egész számok körében.
Ha helyesen végzed a műveleteket, legyőzheted a sárkányokat.
Kezdd egy kis gyakorlással :), azután irány a verseny, és nyerd meg "A fejben számolás Mestere" díjat!
Ha azonos előjelű számokat szorzunk, vagy osztunk, akkor az eredmény pozitív lesz, ha különböző előjelű számokat szorzunk vagy osztunk, akkor az eredmény negatív lesz
Átismételjük, hogy mi az abszolút érték, és mi a szám ellentettje? Több egész szám szorzását és osztását is megtanuljuk, alaposan begyakoroljuk.
Első a zárójelben lévő műveletek, aztán jön az összeadás, kivonás és végül a szorzás és osztás. Fejben és írásbeli számolással is gyakorlunk a pozitív és negatív egész számok körében.
Újabb műveletet tanulunk. Bevezetünk a hatványozás alapjaiba. Mi a hatványozás fogalma, mi a hatvány alapja, melyik a kitevő?Mi lesz a negatív számok hatványa? Harmadik, negyedik, hatodik, tizedik hatványra is emelhetünk számokat. Szükségünk lesz a műveletek sorrendjének ismeretére is.
A törtek értelmezése, számláló, nevező, törtvonal, bővítés és egyszerűsítés fogalmak kerülnek szóba.
Azonos és különböző nevezőjű törtek összeadását, kivonását gyakoroljuk. Közös nevezőre hozzuk a törteket.
Átismételjük, hogyan szorzunk törtet egész számmal. Megtanuljuk a tört szorzását törttel: számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel szorozzuk.
Mi történik, ha vegyes törteket akarunk szorozni? Számolási és szöveges feladatokkal is gyakorlunk. Figyelned kell a műveletek sorrendjére is.
Törtet egész számmal úgy osztunk, hogy a számlálót osztjuk, vagy a nevezőt szorozzuk. És mi az a reciprok? A videó végére minden világos lesz.
Törttel úgy osztunk, hogy a reciprokával szorzunk. Gyakoroljuk az osztást és a műveletvégzés sorrendjét.
Megismerkedünk a százalékszámítással.
A százalékszámítás megértéséhez szükséged van a törtek, tizedestörtek alapos ismeretére, ezért átismételjük a műveleteket.
Mi is az a százalék? Megtanuljuk azt is, hogy mit jelent a százalékérték, a százalékalap és a százalékláb.
Többféle módon is megmutatjuk, hogyan számolhatod ki a százalékértéket, és feladatokkal begyakoroljuk.
Próbáld meg önállóan megoldani a példákat! Értékelés után minden feladat részletes megoldását is megtalálod.
Tovább okosodunk százalékszámításból.
Többféle módon is megmutatjuk, hogyan kell kiszámolni a százalékalapot. Számolási feladatok mellett szöveges feladatokban is megtanulhatod, hogy honnan tudhatod, hogy éppen a százalékalapot keressük.
Gyakoroljuk a százalékalap kiszámítását.
Szöveges feladatokat oldunk meg, ahol a százalékalapot kell kiszámolni.
Egyszerűbb számok esetén fejben is számolhatsz. A szöveges feladatokból ki tudod venni, hogy melyik a százalékérték és melyik a százalékalap? Ezekkel a feladatokkal jól begyakorolhatod. Értékelés után a részletes magyarázatokat is láthatod.
Megtanuljuk a százalékláb kiszámítását.
Ha adott a százalékérték és a százalékalap, akkor hogyan tudod kiszámolni a százaléklábat? Mutatunk többféle módszert is a százalékláb kiszámítására. Számolási és szöveges feladatot is megoldunk.
Gyakoroljuk, mit tanultál meg eddig százalékszámításból.
Gyakorlófeladatokat oldunk meg a százalékszámítás témaköréből. A feladatokban kérdezzük a százalékértéket, a százalékalapot, illetve a százaléklábat is.
Egyszerűbb számok esetén fejben is ki tudod számolni a százaléklábat. Szöveges feladatok megoldásakor pedig a szövegből kell megállapítanod, hogy melyik adat micsoda. A százaléklábat könnyen felismerheted, az mindig az, hogy hány százalékról beszélünk. Értékelés után a részletes magyarázatot is láthatod.
Oldd meg ezeket a példákat is, hogy igazán profi legyél az algebrai kifejezések átalakításában. Felbontjuk a zárójeleket, összevonunk és szöveges feladat összefüggéseit algebrai kifejezéssel írjuk fel.
Mit is jelent a nyitott mondat, mitől nyitott, és mitől mondat? Egyenleteket, egyenlőtlenségeket, szöveges feladatokat oldunk meg. Megvizsgáljuk, mikor igaz egy nyitott mondat, egy hiányos állítás. Bevezetünk az egyenlet szöveges feladattá való átalakításába és fordítva, hogyan írhatjuk fel a szöveges feladat adatait egyenletként.
Mi a test lapja, éle, csúcsa? A sík alakzatai: végtelen alakzatok, konvex alakzatok, konkáv alakzatok. Sokszögek: háromszögek, négyszögek, négyzet, téglalap, átló. Kör: körvonal, körlap, sugár, átmérő, körív, körcikk.
Kockát és téglatestet építünk, és felsoroljuk a tulajdonságaikat. Kiterítjük a testeket, megismerjük a hálójukat.
Hogy helyezkedhetnek el egymáshoz képest az egyenesek, síkok? Tanulunk párhuzamos egyenesekről, párhuzamos síkokról, merőleges egyenesekről, merőleges síkokról.
Továbbá megvizsgáljuk a párhuzamos, metsző, kitérő egyeneseket síkban és térben. Példákkal gyakorlunk. Párhuzamos és merőleges egyeneseket szerkesztünk.
Mi a szög csúcsa, szögszárak? Szögek fajtáit is megtanuljuk: nullszög, hegyesszög, derékszög, tompaszög, egyenesszög, homorú szög, teljesszög. Bemutatjuk a szögmérést szögmérővel, és megtanuljuk a szögek rajzolását is.
Megtanuljuk a szögszerkesztést körzővel és vonalzóval. Vannak olyan szögek, amelyek szerkesztéséhez egyáltalán nincs szükségünk szögmérőre. Szerkesszünk 60 fokos, 120 fokos szöget és derékszöget! A szögfelezést is elsajátítjuk, így könnyen szerkeszthetünk 30 fokos, 15 fokos és 45 fokos szöget is. Ezek az Euklideszi szerkesztések.
Megtanuljuk, hogyan szerkesszünk háromszöget körzővel, szögmérővel és vonalzóval a háromszög három különböző adatából (oldalak,két oldal és a közbezárt szög, egy oldal és a rajta fekvő két szög, egyenlő szárú háromszög alapja, szára és szárszöge). Vegyél elő papírt, ceruzát, körzőt, vonalzót és szögmérőt!
Megtanuljuk a háromszög egyenlőtlenség szabályát is.
Ebben a videóban négyszögek szerkesztését tanuljuk meg. Körzővel és vonalzóval szerkesztjük meg a négyzetet, téglalapot, rombuszt, szimmetrikus trapézt (húrtrapéz), deltoidot. Az alapos begyakorláshoz ceruzára, papírra, vonalzóra és körzőre is szükséged lesz.
Hogyan számoljuk kis egy általános sokszög, háromszög, négyzet, téglalap kerületét? A kerület mértékegységeiről is tanulunk. Számolási feladatokat végzünk.
Hogyan számoljuk ki a négyzet és a téglalap területét? Mekkora helyen terül el? Mi a mértékegysége a területszámításnak? Feladatokkal gyakorlunk.
A testek felszíne a határoló lapok területeinek összege. Ehhez a területszámítást kell ismernünk, a téglalap és a négyzet területét. Átismételjük a mértékegységeket, mértékegység váltásokat.
Mekkora helyet foglalnak el a térben a testek? Ezt mutatja meg a térfogat. Mértékegysége a köbméter, köbcentiméter. Feladatokkal gyakorlunk.
Mit mivel mérünk?
Gramm, dkg, kg, mázsa, tonna.
Mm, cm, dm, m, km.
Sec, min, h, stb.
Összehasonlítjuk a mértékegységeket, és gyakoroljuk a mértékegység-átváltásokat.
mm2, cm2, dm2, m2, km2, hektár
mm3, cm3, dm3, m3
ml, cl, dl, liter, hektoliter
Sok-sok képpel szemléltetjük ezeket. Gyakoroljuk a mértékegység-átváltásokat.
Példákkal és szöveges feladatokkal mutatjuk be. Megtanuljuk leolvasni az adatokat a diagramokról, és készítünk is diagramot.
Foglalkozunk az átlag kiszámításával. Példákkal gyakorlunk.
A koordináta-rendszerrel ismerkedünk meg ezen a videón. Megtanuljuk, mit jelentenek a koordináták, és hogy hogyan kell leolvasni a pontok koordinátáit, illetve hogyan kell ábrázolni az adott koordinátájú pontokat. A koordináta-rendszer síknegyedeivel is megismerkedünk, megvizsgáljuk, hogy melyik síknegyedben milyen előjelűek a pontok koordinátái.
Végül egy hőmérsékletet ábrázoló grafikont is készítünk.
Ha vannak esetleges korábbi hiányosságaid, akkor először azokat pótold,
hogy ne okozzon úja és újra gondot az új tananyag megértésében.
A korábban itt található "Pótold a hiányosságaidat!" modult önálló oktatási oldalra költöztettük.
Ide kattintva tudod megnyitni.