A szabályos háromszög egy olyan speciális háromszög, amelynek minden oldala egyenlő. Emiatt egyébként minden szöge is egyenlő nagyságú, 60°-os.
A szabályos háromszögben egybeesik a magasságpont, a súlypont, a körül írt és a beírt kör középpontja.
Ennek oka, hogy a súlyvonalak, a magasságvonalak és az oldalfelező merőlegesek egybeesnek, sőt ezek a háromszög szögfelező egyenesei is egyben.
A szabályos háromszög területe , ahol a egy oldal hossza ma pedig az oldalhoz tartozó magasság. Ha már nyolcadikos vagy, és tanultál gyökvonást, akkor használhatod ezt az alternatív képletet:
Feladat: Számítsuk ki a szabályos háromszög területét, ha egy oldala 5 cm hosszú! (8. osztálytól)
Megoldás: Ha behúzzuk a szabályos háromszög c oldalához tartozó mc magasságot, akkor kapunk két egybevágó (ugyanolyan) derékszögű háromszöget.
A derékszögű háromszög átfogója a szabályos háromszög oldala: 5 cm. A két befogó közül az egy az mc magasság, a másik pedig a c oldal fele, azaz 2,5 cm. Így fel tudjuk írni a Pitagorasz-tételt, és megkapjuk az mc magasságot.
2,52 + mc2 = 52 \ - 2,52
mc2 = 18,75 \ √
mc = 4,33
Így már mindent be tudunk helyettesíteni a területképletbe:
Összefoglaljuk a tengelyes és a középpontos tükrözésről tanultakat. Tükörképet szerkesztünk. Sorra vesszük a távolságtartó, szögtartó, körüljárási irány fogalmakat. Megvizsgáljuk, hogyan változik a körüljárási irány. Szimmetrikus alakzatokkal dolgozunk: tengelyesen/középpontosan szimmetrikus. A szabályos sokszögekről, a háromszög és a négyszögek középvonalairól és tanulunk. Szerkesztési feladatokkal gyakorlunk.
Az előző videón található feladatok megoldásait mutatjuk be magyarázattal. Műveleteket végzünk halmazokkal, algebrai átalakításokra, függvényábrázolásra, egyenlet és egyenlőtlenség megoldására kerül sor algebrai és grafikus módon, szöveges és geometriai feladatokat oldunk meg: szabályos sokszög; háromszög területe, szögei, oldala.
Háromszögek nevezetes vonalait, nevezetes pontjait nézzük át. A háromszögek belső szögeit, külső szögeit, a háromszög oldalait vizsgáljuk. Derékszögű háromszögekről, egyenlő szárú háromszögről és további speciális háromszögekről lesz szó: egyenlő oldalú háromszög, egyenlő szárú derékszögű háromszög. Átismételjük a Thalesz-tételt, a Thalesz-körről tanultakat és a Pitagorasz tételt.
A síkgeometria, vektorok témakörben az első videón a háromszögekkel kapcsolatos ismereteket foglaljuk össze. Háromszögek nevezetes vonalai és pontjai, a háromszög szögei közötti összefüggések, szögfelező-tétel. Az egyenlő szárú háromszögek, az egyenlő oldalú háromszögek és a derékszögű háromszögekre vonatkozó tételek is terítékre kerülnek.