2 alfejezet / 2 tananyag
Megmutatjuk, miért különleges, és mitől működik olyan jól az 5 lépéses Matek Oázis módszer. Tutti, hogy velünk megérted a matekot, és valódi, alkalmazható tudásra tehetsz szert.
Megnézzük Magyarország felszabadulását a német megszállás alól - az oroszok segítségével, ami pedig orosz megszálláshoz vezetett. Számba vesszük az ország háborús emberáldozatát és anyagi veszteségét. Az alábbi fogalmakat taglaljuk: Ideiglenes Nemzetgyűlés, jóvátétel, háborús bűnösök, népbíróság, németek kitelepítése, SZEB (Szövetséges Ellenőrző Bizottság). Nagy Ferenc és Tildy Zoltán nevét említjük még.
1 alfejezet / 5 tananyag
TESZT! Kérdések teszünk fel az ókor történetéből; Egyiptom: fáraó, piramis; Az ókori kelet: Buddhizmus; A görögök: athéni demokrácia, Kleiszthenész alkotmánya; Római birodalom: Julius Caesar, Triumvirátus, Spartacus-féle felkelés, A római birodalom kettészakadása, bukása
TESZT! Fontosabb fogalmak a középkor történetéből: Szerzetesrendek, Szerzetes, Kolostor, Bencés rend, Kolduló rend; Clunyi reform, Cölibátus, Invesztitúra, Kiközösítés; Szkizma, Keresztes hadjáratok; Iszlám, Korán, Öt fő tan; Humanizmus, reneszánsz; Szultán, szpáhi, janicsár
TESZT! Fontos fogalmak, nevek a középkori magyar történelemből: Honfoglalás, Szeniorátus, Primogenitura, Államalapítás: Géza, Koppány, I.(Szent) István; II. András: Aranybulla, Szerviensek mozgalma, IV. Béla: tatárjárás; Károly Róbert, Luxemburgi Zsigmond; Hunyadi János, V.László, Hunyadi Mátyás
TESZT! Teszt segítségével mérheted fel tudásod az újkorral kapcsolatosan a követelményrendszer alapján. Földrajzi felfedezések: Kolumbusz Kristóf, Vasco da Gama, Magellán. Reformáció: Luther, Kálvin, V.Károly; Richelieu, XIV.Lajos. Alkotmányos monarchia, Jognyilatkozat, Spanyol örökösödési háború. Felvilágosodás: Montesquieu, Voltaire, Rousseau.
TESZT! Teszt segítségével mérheted fel tudásod a követelményrendszer alapján. Fogalmak: A tizenöt éves háború, Magyarországi reformáció. Személyek: Szapolyai János, Fráter György, Bethlen Gábor, Bocskai István, I.Lipót, II. Rákóczi Ferenc, Mária Terézia, II.József, Károli Gáspár,Pázmány Péter. Évszámok: 1514, 1526, 1541, 1552, 1591-1606.
2 alfejezet / 14 tananyag
A francia polgári forradalom politikai irányzatairól tanulunk. A követelményrendszer az alábbi fogalmakat írja elő: Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozata, Alkotmányozó Nemzetgyűlés, Az alkotmányos monarchia válsága és bukása. Fontos megemlítenünk XVI. Lajos nevét és az 1789-es évszámot.
A liberalizmusról, nacionalizmusról, konzervativizmusról és a szocializmus jellemzőiről tanulunk források alapján. A követelményrendszer az alábbi fogalmakat írja elő: keresztényszocializmus, szociáldemokrácia, bolsevik, anarchizmus, szakszervezetek, baloldal, jobboldal, tőkés, proletár, internacionálé, alkotmány, parlamenti képviseleti rendszer, szavazati jog, hatalommegosztás, Marx, Engels.
Az ipari forradalom legjelentősebb területeit (könnyűipar, nehézipar, közlekedés) és néhány találmányát vesszük sorra. Az ipari forradalom teremtette ellentmondásokról tanulunk (környezetszennyezés, életmódváltozás, a nyomor kérdése). Hargreaves, James Watt, Fulton, Stephenson, Morse, Mac Adam neve kerül szóba.
Az USA és Németország kialakulásáról és nagyhatalommá válásáról, a balkáni konfliktusok okairól hallhatsz ezen a videón. Bővebben az USA-ról: Észak és Dél polgárháborúja, rabszolgakérdés, Demokrata Párt, Republikánus párt. Németország nagyhatalommá válásával kapcsolatban megemlítjük a kisnémet egységet, a reváns politikát, a keleti kérdést. Lincoln, Bismarck, II.Vilmos és III.Napóleon neve kerül szóba.
A második ipari forradalom alapvető vonásairól és találmányairól lesz szó. Semmelweis Ignác, Koch, Pasteur, Siemens-Martin, Daugerre, Bell, Puskás Tivadar, Marconi, Otto, Diesel, a Wright-testvérek, Jedlik Ányos, Siemens, Faraday és Edison találmányait említjük. A centrum, periféria, részvénytársaság monopólium, középosztály fogalmakról fejtjük ki bővebben.
TESZT! Tedd próbára tudásod az Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozata, XVI. Lajos, A XIX. század eszméi, Marx, Engels, James Watt, George Stephenson, Észak és Dél polgárháborúja, Bismarck, II.Vilmos, III.Napóleon, Kisnémet egység, Nagynémet egység témákban!
A reformkor fő kérdéseivel, Széchenyi és Kossuth reformprogramjával foglalkozunk. Szó lesz a polgári átalakulásról, örökváltságról, közteherviselésről, érdekegyesítésről, az államnyelv kérdéséről, reformkori nemzetiségi mozgalmakról, védegylet, cenzúra, a Szent szövetségről, Wesselényi Miklósról, I.Ferencről, Metternichről.
A reformkor kulturális életének főbb jellemzőivel foglalkozunk. A korszak nagy költői, írói: Kazinczy Ferenc, Kölcsey Ferenc, Vörösmarty Mihály, Petőfi Sándor, Arany János és Jókai Mór, Kőrösi Csoma Sándor. A kor építészei: Pollack Mihály, Hild József. Szobrászok: Ferenczy István, Barabás Miklós. Zeneszerzők: Liszt Ferenc, Erkel Ferenc.
A 1848-as pesti forradalom eseményeiről hallhatsz ezen a videón. A következő fogalmakat kell megismerni: Márciusi ifjak - Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Jókai Mór, Degré Alajos, Vidats János -, nemzetőrség, áprilisi törvények, felelős kormány, jobbágyfelszabadítás.
Az 1848/49-es szabadságharc főbb hadjáratairól, a katonai erőviszonyok alakulásáról, a vereség okairól hallhatsz bővebben ezen a videón. A követelményrendszer az alábbi fogalmak ismeretét írja elő: Intervenció, Tavaszi hadjárat, Függetlenség, Függetlenségi nyilatkozat, Nemzetiségi törvény, Kormánybiztos. Batthyány Lajos, Jellasics, Windischgrätz, Damjanich János, Bem József, Görgey Artúr, Haynau nevét említjük.
A kiegyezés előzményeiről és megszületésének okairól tanulunk. Megvizsgáljuk a kiegyezés tartalmát és értékelését, továbbá, hogy mi a passzív ellenállás, kiegyezés, horvát-magyar kiegyezés, dualista monarchia, közös ügyek, Cassandra-levél? Deák Ferenc, Ferenc József, Andrássy Gyula nevét említjük.
Gazdasági eredményekről és társadalmi változásokról hallhatsz a dualizmus korában. Megtanuljuk, mit takarnak az úri középosztály, kispolgár, nagypolgárság, kivándorlás, asszimiláció, dualizmuskori nemzetiségi politika, Budapest világváros, Millennium fogalmak. Tisza Kálmán és Baross Gábor neve hangzik el a videón.
Az életmód, a tudományos és a művészeti élet fejlődésével foglalkozunk ezen a videón. Népoktatás, állami anyakönyvezés, tömegkultúra és az életmód új jelenségei kerülnek szóba. A magyar tudomány és művészet néhány kiemelkedő személyiségét említjük a századfordulón.
TESZT! Tedd próbára tudásod a teszt segítségével! A szabadságharc főbb történéseiről, Dualista monarchiáról, Horvát-magyar kiegyezés, Batthyány Lajosról, Görgey Artúrról, Széchenyi Istvánról, Kossuth Lajosról, Deák Ferencről, Ferenc Józsefről, Tisza Kálmánról kérdezünk. Évszámok, amiket tudnod kell: 1825, 1830, 1832-36, 1844, 1847.
3 alfejezet / 20 tananyag
A követelményrendszer az alábbi fogalmak tisztázását írja elő az első világháború kapcsán: központi hatalmak, Antant, ultimátum, villámháború, állóháború, hátországi helyzet, versailles-i békerendszer, kisebbségvédelem. Ferenc Fredinánd, Wilson, Clemenceau és Lloyd George nevét kell megemlítenünk.
A gazdaság és a társadalom új jelenségeiről lesz szó a fejlett világban. A modern életforma néhány jellegzetességérő, a nők szerepének változásáról, a női emancipációról (egyenjogúsítás) tanulunk.
Az USA és az 1929-33-as gazdasági világválságról, a világválság jelenségeiről, gazdasági, társadalmi következményeiről hallhatsz. A tőzsde, túltermelési válság, tőzsdekrach, „Fekete csütörtök”, New Deal fogalmakba avatunk be. Keynes és Roosevelt nevét említjük.
A náci Németország legfőbb jellemzőiről, a náci ideológiáról és propagandáról, a totális diktatúráról, a nemzetiszocializmusról,a Führer-elvről, az antiszemitizmusról, Adolf Hitlerről és Goebbelsről tanulunk.
Bemutatjuk a bolsevik ideológiát és a sztálini diktatúrát az 1920-30-as években. További fogalmakba avatunk be, mint a bolsevik hatalomátvétel, egypártrendszer, kommunizmus, kollektivizálás, tervgazdálkodás, sztálini gazdaságpolitika, GULAG, koncepciós per, népbiztos. Lenin, Trockij és Sztálin nevét említjük.
A II. világháború előzményeivel, katonai és politikai fordulópontjaival foglalkozunk. Az alábbi fogalmakat nézzük át részletesen: Berlin-Róma tengely, tengelyhatalmak, Molotov-Ribbentrop paktum, Anschluss, Antifasiszta koalíció, totális háború, csodafegyverek, partizánmozgalom, népirtás, holokauszt, koncentrációs tábor. Mussolini, Göring, Churchill, Rommel, Montgomery, Zsukov, Eisenhower és De Gaulle nevét említjük.
Az ENSZ létrejöttéről és működéséről lesz szó. Megnézzük a nemzetközi konfliktusokat a hidegháború idején. Beavatunk a német kérdés, vasfüggöny, hidegháború, fegyverkezési verseny, Truman-elv, Marshall-segély, NATO, Varsói Szerződés, koreai háború, Szuezi válság, kubai válság, vietnami háború, enyhülési politika fogalmakba. Truman, Hruscsov, Fidel Castro és Kennedy nevét említjük.
A szovjet blokk kialakulását és jellemzőit tanulmányozzuk. Bemutatjuk a rendszerváltozást Kelet-közép Európában, a szocialista gazdasági modellt, a KGST-t (Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa). Mihail Gorbacsov, Lech Walesa és Ronald Reagan neve kerül szóba.
Az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásáról, Trianon gazdasági, társadalmi és etnikai hatásairól tanulunk. Megvizsgáljuk, mi volt az etnikai elv, történeti elv, mi vezetett az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásához, mit nevezünk trianoni békének, mi volt Trianon gazdasági hatása, mi az Autarkiás gazdaság és a Vix-jegyzék. Károlyi Mihály, IV. Károly, Clemenceau és Apponyi Albert neve kerül szóba.
A Horthy-rendszer jellegét és jellemzőit mutatjuk be. Megvizsgáljuk, mi az ellenforradalmi rendszer, a konszolidáció, a numerus clausus törvény, mit kell tudni a társadalombiztosításról, a Bethlen-Peyer paktumról, Horthy Miklósról, Bethlen Istvánról, Peyer Károlyról és Klebelsberg Kunóról.
Áttekintjük a művelődési viszonyokat és az életmódot a 20-30-as években. Megvizsgáljuk, milyen volt a társadalmi rétegződés a húszas-harmincas években, szólunk a Népi falukutató mozgalomról és a népi írókról, Illyés Gyuláról, Erdei Ferenc, Szabó Dezső, Kovács Imre
Áttekintjük a magyar külpolitika céljait és kapcsolatait a két világháború között. Bemutatjuk, mi a revíziós mozgalom, az irredentizmus, szó lesz az első bécsi döntésről, a második bécsi döntés és Teleki Pálról.
Magyarország II. világháborúban való részvételével foglalkozunk. Hogyan lépett be Magyarország a háborúba és vett részt a Szovjetunió elleni harcokban. Továbbá Délvidék bekebelezéséről, a Szovjetunió elleni támadásról, Bárdossy Lászlóról, Voronyezsről, a Don-kanyarról tanulunk.
Magyarország német megszállásáról és a nyilas hatalomátvételről tanulunk. Az alábbi fogalmakat vizsgáljuk: holocaust Magyarországon, hintapolitika, német megszállás, zsidótörvények, gettó, munkaszolgálat, deportálás, kiugrási kísérlet, nyilasok. Kállay Miklóst, Szálasi Ferencet, Dálnoki Miklós Bélát említjük.
Megnézzük Magyarország felszabadulását a német megszállás alól - az oroszok segítségével, ami pedig orosz megszálláshoz vezetett. Számba vesszük az ország háborús emberáldozatát és anyagi veszteségét. Az alábbi fogalmakat taglaljuk: Ideiglenes Nemzetgyűlés, jóvátétel, háborús bűnösök, népbíróság, németek kitelepítése, SZEB (Szövetséges Ellenőrző Bizottság). Nagy Ferenc és Tildy Zoltán nevét említjük még.
Áttekintjük a magyarság helyzetének főbb jellemzőit a szomszédos országokban: Csehszlovákiában, Romániában, Jugoszláviában és Ausztriában. Az alábbi fogalmakat vizsgáljuk: kollektív bűnösség elve, kisebbségi kérdés a második világháború után, Benes-dekrétumok, lakosságcsere.
Az 50-es évek jellemzőit és a kommunista rendszer működését tanulmányozzuk a Rákosi-korszakban. Az alábbi fogalmakat, neveket kell tudni: pártállam, beszolgáltatási rendszer, internálás, Rákosi-korszak gazdaságpolitikája, életmód az 50-es években, Rákosi Mátyás.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének okairól, főbb eseményeiről és győzelméről tanulunk. Megvizsgáljuk a forradalom céljait, leverésének körülményeit. Szólunk a Munkástanácsról, az 1956 utáni megtorlásokról, Nagy Imréről, Gerő Ernőről, Rajk Lászlóról, Maléter Pálról.
A Kádár-rendszer jellemzőivel, Kádár külföldi megítélésével, Kádár-korszak gazdasági rendszerével és az akkori életmóddal foglalkozunk, valamint Kádár János személyéről is tanulunk.
A rendszerváltozás tartalmával és következményeivel foglalkozunk. Megvizsgáljuk a Reformszocializmust, az 1990. évi parlamenti választást. Antall Józsefről és Göncz Árpádról is tanulunk.
2 alfejezet / 9 tananyag
Az alábbi fogalmakat fejtjük ki: posztszovjet, reformszocializmus, szociális piacgazdaság, rendszerváltás (rendszerváltozás, vagy rendszerváltoztatás). A rendszerváltás gazdasági és társadalmi következményeivel, veszteseivel és nyerteseivel, a német újraegyesítéssel, a délszláv válsággal és Csehszlovákia szétesésével foglalkozunk.
Az Európai Unió legfontosabb intézményeiről, az európai integrációról, magáról az Európai Unióról, az Európai Tanácsról, az Európai Unió Tanácsáról (v. Miniszterek Tanácsa) és a centrum-perifériáról tanulunk.
Harmadik világ és a fejlődő országok főbb problémáiról lesz szó ezen a videón (pl. népességnövekedés, szegénység, élelmezési- és adósságválság). Majd a terrorizmus és a migráció jelenségével foglalkozunk.
Megvizsgáljuk, hogyan hatott a technikai civilizáció és gazdasági növekedés a természeti környezetre. A globalizációval, a globális világ kihívásaival, fenntartható fejlődéssel, a fogyasztói társadalommal és a Greenpeace-szel foglalkozunk.
A tömegkultúra új jelenségeit vesszük sorra (film, reklám). Kultúra, magas kultúra (vagy elitkultúra), tömegkultúra fogalmakat magyarázzuk el. A tömegkultúra jelenségeivel, veszélyeivel, előnyeivel foglalkozunk a videón.
Az emberi jogok ismertetésére és a jogegyenlőség elvének bemutatására kerül sor a videón. Az alábbi fogalmakat kell megtanulnunk: állampolgári jogok, kötelességek, állam, nemzet, nemzetiség, etnikum, állampolgárság, népszavazás, emberi jogok, gondolat-, vélemény-, vallás- és gyülekezési szabadság.
A mai magyar társadalom nemzetiségeivel foglalkozunk bővebben (számuk, arányuk, helyzetük, intézményeik) Áttekintjük a magyarországi kisebbségek történelmi hátterét, a kisebbségi kultúra ápolásának feltételei, a kisebbségek számát és elhelyezkedését Magyarországon, a kisebbségi törvényt. Külön foglalkozunk a magyarországi romák helyzetével.
A választási rendszerről, az 1989-es alkotmányról, választójogról, országgyűlési választásokról, kormányalakításról, ellenzéki szerepkörről, köztársasági elnökről, Európai Parlament képviselőinek megválasztásáról, az önkormányzatok szerepéről és az önkormányzatok szervezeti felépítéséről hallhatsz ezen a videón.
Áttekintjük az elmúlt fél évszázadban Magyarországon lezajló demográfiai (népesedési) változásokat. A követelményrendszer további elemei: az egészségügyi és társadalmi helyzet, a népességfogyás okai, méretei, jellemző halálokok az utolsó két évtizedben, a gyermekvállalás, gyermeknevelés támogatási rendszere a mai Magyarországon.
Töri Érettségi Expressz-en garantáltan a szükséges ismeretekkel találkozhatsz, azzal viszont biztosan.
Nézd át expressz sebességgel a legfontosabb témaköröket!
A Töri Érettségi Expresszel gyorsan, biztonságosan és kényelmesen jutsz el a középszintű töri érettségiig.
Tudtad, hogy az érettségi követelményeknek több mint a fele 19-20. század, és rendszeresen szerepelnek közelmúltbeli témákhoz kapcsolódó feladatok az írásbeli vizsgán? Ugyanakkor pont a 20. századi témakörök azok, amikre az iskolában már nincs elég idő. Éppen ezért ezek jelentős részét a matekból már megszokott interaktív videókon magyarázzuk el.
Ha szorít az idő, és szeretnél biztosra menni a töri írásbelin, a történelem videókkal nagyon gyorsan átnézheted az összes fontos fogalmat, évszámot, a neveket, szóval mindent, amire az írásbelin rákérdezhetnek. Ha ismered és hasznosnak találod a matek érettségi felkészítő videókat, akkor a történelem csomag is biztosan tetszeni fog.
A XIX. századi történelemtől minden témakör teljes középszintű tudásanyaga benne van videókon, ahogy már matekból megszokhattad. A megelőző korszakokat - amik az érettségin kisebb súllyal szerepelnek - teszteken találod: évszámok, nevek, fogalmak, pont azok, amiket a követelményrendszer tartalmaz, és véletlenül sincs benne semmi fölösleges.
Szia! Mindent nagyon köszönök. A törim neked köszönhetően 90% lett. A matekot azt elszúrtam, csak hármasra sikerült, pedig nagyon könnyű volt. Nagyon sokat segítettél, még egyszer köszönök mindent. Az első résznél még nagyon ideges voltam, a másodiknál szedtem össze a pontokat. Nagyon rossz vizsgázó vagyok. A töri programot még használom, a szóbelinél is nagy segítség. Köszi még egyszer mindent
Glavák IldikóNagyon szuper,nagyon igényes,úgy a matek anyag,mint a történelem. Sokat segített! ... Köszönöm! Üdvözlettel
Böjte NóraRengeteget segít, a pótvizsgán is ennek köszönhetően mentem át 65%al,(!) és most az érettségire gyakorlok vele, tényleg hatalmas segítség, nagyon jól elmagyaráz mindent lépésről-lépésre, és a történelemre is mindez igaz. :)
Szabolcs DiákTörténelem érettségi felkészítő anyagot rendeltük meg. A történelem érettséginél nagyon hasznos volt a videó és a felkészítő teszt. A töri érettségi 86% lett. Emelt matek érettségi 92%! Köszönjük szépen.
Noemi Szülő (v. nagyszülő)Írtunk matekból témazárót a valószínűségszámításból, és annyira örülök, mert 4es lett!! Ez a matekoázisnak is köszönhető!! :) Hálás vagyok ezért a sok videóért. Tényleg nagyon jól elmagyarázzák, és végre lehet érteni a matekot!! :) A történelem is érthető (...) az egész matek oázissal meg vagyok elégedve."
Csordás Manuéla DiákTeljes hozzáférés minden tananyagokhoz, teszthez és játékhoz!