Ha vannak elmaradásai gyermekednek az előző évekből, azokat gyorsan és könnyen behozhatja a "Pótold a hiányosságaidat" modul videóival. Nézd meg, hogyan! A legfontosabb anyagrészeket válogattuk ki az előző évfolyamok tananyagából.
Hogyan érdemes használni a matek videókat, hogy a legjobb eredményt érjétek el matekból szórakoztató módon tanulva? Velünk nem csak a matekot gyakorolhatod, hanem csillagokat, érmeket, kupákat is gyűjthetsz. Lépésről lépésre elmondjuk, hogyan kezdj hozzá, és hogyan folytasd. Célunk, hogy mindent érts, és a feladatokat is meg tudd oldani. Akár 4-szer gyorsabban haladhatsz, mint a suliban, mivel interaktívan, az alapoktól kezdve és szemléltetve magyarázunk.
A Tanulási naplóból nyomon követheted gyermeked haladását a matek videókkal. Megmutatjuk, hol találod, és mit láthatsz belőle: mikor és mennyit foglalkozott a tananyaggal, milyen eredményt ért el, milyen sorrendben nyitotta meg a videókat.
Hogyan kell fejben összeadni és kivonni nagy számokat? Ha a háromjegyűekkel már jól számolsz, a négyjegyűekkel is megtanuljuk. Felbontjuk a nagy számokat ezresekre, százasokra, tízesekre, egyesekre. Szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
JÁTÉK! Gyakorló játék az összeadás, kivonás gyakorlására kétjegyű számokkal százas átlépés nélkül. Kezdő, haladó és profi szinten is gyakorolhatsz. Játékba mindig csak akkor kezdj, ha már érted, elsajátítottad az adott tananyagot!
Nagyobb, többjegyű számokat is tudni kell néha fejben szorozni. Megnézzük, hogy hogyan működik ez, és persze gyakorolhatod is a szorzást fejben. Ismétlünk a szorzótáblával, szorzunk tízzel, százzal, ezerrel. Szorzunk kerek számokkal és egyéb kétjegyűekkel, majd nagyobb számokkal is.
Továbblépünk a szorzásokban, és be is gyakoroljuk a nagyobb számok szorzását fejben. Gyakorlati, életből vett példákkal mutatjuk be, miért fontos megtanulnunk fejben számolni. Háromjegyűt szorzunk egyjegyűvel, kétjegyűt szorzunk kétjegyűvel
Ez már a 3. videó, ami a nagyobb számok osztásával foglalkozik. Ha végignézeted az előző videókat, kis segítséggel már könnyen meg tudod oldani az itt következő feladatokat: Hogyan osszuk el pl. az 532-t 7-tel? Ránézünk a számegyenesre, és szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
Megkeressük a számok egyes, tízes és százas számszomszédjait. Számokat kerekítünk kerek tízesekre, százasokra. Gyakoroljuk a számegyenesen és feladatokban.
Megismerkedhetsz a 6-os szorzótáblával, és feladatok megoldásával gyakorolhatod, mélyítheted tudásod. Számoljunk hatosával! Folytasd a sort! Lépegess hatosával! Válaszd ki a kakukktojást! Egészítsd ki a szorzásokat!
Aranyos feladatok, példák segítségével megtanulhatod és gyakorolhatod a 7-es szorzótáblát. Számoljunk hetesével! Számolj visszafelé hetesével! Keresd meg a párját! Végezd el a szorzásokat!
Játékos feladatokon keresztül megtanulhatod és gyakorolhatod a 8-as szorzótáblát. Számoljunk nyolcasával! Számoljunk visszafelé! Keresd meg a szomszédját! Keresd meg a párját! Melyik szám kerül az üres négyzetbe?
Megismerheted a 9-es szorzótáblát és a hozzá kapcsolódó érdekességeket. Számoljunk 9-esével! Melyik eredmény melyik szorzáshoz tartozik? Írd a szorzatok értékét az üres mezőbe! Mennyi kettő kilencszerese? Számold ki a szorzásokat!
JÁTÉK! Játék közben gyakorolhatod a szorzást az egyjegyű pozitív egész számok körében. Kezdő, haladó és profi szinten gyakorolhatsz, vagy versenyezhetsz a többiekkel.
A 8-cal való osztás nem könnyű, de a videó végére meglátod, neked is menni fog. Osszunk 8-felé! Keresd meg az osztás eredményét! Mindezt színes, játékos feladatokon keresztül gyakoroltatjuk.
A 9-cel való osztás nem könnyű, de a feladatok segítségével te is könnyen és hamar megtanulhatod. Oszd el 9-felé! Mennyi a kilenced része? Hányszor van meg benne a 9? Számoljunk a számegyenesen! Végezd el az osztásokat!
Nézd meg a videót, és meglátod, hogy az osztások között a 10-zel való osztás a legegyszerűbb dolog a világon. Mi a tizedrésze? Hányszor van meg benne a 10? Ebben a videóban már a maradékos osztásról is lesz szó.
JÁTÉK! Játszva gyakorolhatod az osztást 2, 3, 4 és 5-tel. Kezdő, haladó és profi szinten is gyakorolhatsz, majd versenyezhetsz a többiekkel. Játékba csak akkor kezdj, ha a gyakorló játékokban már profi vagy!
Feladatok segítségével ismerkedj meg a maradékos osztással, és meglátod a videó végére ezt is érteni fogod. Szemléltetjük, mely számok oszthatók és mely számok nem oszthatók maradék nélkül egy másik számmal. Következetesen végigvezetünk a szorzótáblán. Kiderítjük, mekkora lehet a legnagyobb maradék. Műveleteket végzünk, majd ellenőrizzük a számításainkat.
Többjegyű számok írásbeli összeadása, kivonása.
Négyjegyű számok írásbeli összeadását és kivonását a kisebb számokhoz hasonlóan végezzük. Ez könnyebb, mint a fejben számolás, csak pontosnak kell lenned. Elvégzünk néhány műveletet, más műveletekben a hiányzó számjegyeket kell pótolnod, majd szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
Ebben a videóban az egyjegyűvel való írásbeli szorzást tanuljuk meg a 10.000-es számkörben, négyjegyűeket szorzunk egyjegyűvel, pl. 3476x2=? Gyakorló feladatokkal és szöveges feladatokkal számolunk.
Írásbeli szorzás kétjegyű számokkal.
Egyjegyűekkel már megtanultál írásban szorozni, nézzük meg, hogyan megy ez kétjegyű számokkal! Nagyon fontos, hogy az írásbeli műveletek jól menjenek, hisz a legtöbb matek példában szükséged lesz az ilyen számításokra. Sok példával, szöveges feladatokkal gyakorlunk.
1-es a szorzóban.
Ha 1-es számjegy van a szorzóban, akkor egyszerűbben is leírhatjuk az írásbeli szorzást, ezt is megmutatjuk.
TESZT! Ez egy teszt feladatsor, ahol a számok ábrázolása, kerekítés, összeadás-kivonás, szorzás és osztás a 10.000-es számkörben témák kerülnek elő. Ellenőrizd a tudásodat! Oldd meg a feladatokat önállóan! Kiértékelés után levezetjük a megoldást lépésről lépésre.
Átismételjük a fontos fogalmakat, gyakoroljuk az osztást kisebb számokkal, a maradékos osztásra is kitérünk, és jöhet az írásbeli osztás! Ez nem könnyű. Megtanuljuk használni az osztás írásbeli módját. Meglátod, ez is nagy hasznodra lesz.
Gyakoroljuk a maradékos osztásokat is írásban!
Az írásbeli osztásnál is előfordul, hogy az eredmény mellett még maradék is van. Sok példán keresztül gyakorlunk és szöveges feladatokat is oldunk meg együtt a témában. A videó végére egyedül is menni fog, meglátod.
Hogyan kell kétjegyű számmal osztani?
Ezen a videón megmutatjuk, hogyan is kell kétjegyű számmal osztani . Ehhez jól kell tudnod az egyszerűbb osztásokat. Fontos szerepe lesz a helyiértéknek. A maradékos osztást is gyakoroljuk.
Hogyan kell többjegyű osztóval osztani?
Ha kétjegyűvel már biztonsággal tudsz osztani, csak egy kis lépés a nagyobb számmal való osztás. Lépésről-lépésre haladva mutatjuk be ezt is, és be is gyakoroljuk számolási és szöveges feladatokban is. A becslés is a segítségünkre lesz és megmutatjuk azt is, hogyan találd meg a becsült értékeket.
Gyakorolhatod, hogy a különböző műveleteket milyen sorrendben kell elvégezni. Ezt már 2. osztályban is tanultuk, most átismételjük, elmélyítjük a tudást. Végezd el a műveleteket, ügyelj a helyes sorrendre! Jegyezd meg: első a szorzás-osztás!
Mi is az a nyitott mondat? Hiányos állításról van szó, hiányos műveletsorról. Megmutatjuk, hogyan kell felírni, hogyan kell megoldani. Egyes nyitott mondatoknak több megoldása is lehet. Felírjuk az állításokat a matematika nyelvén, és fordítva, megfogalmazzuk a számokkal, műveletekkel felírt állítást.
Átnézzük a szöveges feladatok megoldásának alapjait. Ez sok kis és nagy diáknak problémát okoz. Megmutatjuk, hogyan állj neki egy szöveges feladatnak. Az egyszerű szöveges feladatok értelmezését és megoldását be is gyakoroljuk.
Hogyan álljunk neki bonyolult szöveges feladatoknak? "Hogyan szelídítsük meg őket?" Hidd el, ez is megtanulható! Mi ebben segítünk. Gyakoroljuk az ilyen példák megoldását!
TESZT! Teszeld magad, hogy mennyire mennek az osztások fejben és írásban, tisztában vagy-e a műveletek sorrendjével, az átlagszámítással, hogy mennek a szöveges feladatok.
Törtrészek: fél, negyed, harmad, hatod, nyolcad, 1 egész. Mekkora, hányad része a beszínezett rész az egésznek? Sok képpel szemléltetjük a tananyagot, hogy minél jobban megérts a törtek lényegét. Szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
Ebben a videóban a negatív számokról hallhatsz. Hol is fordulnak elő a mindennapokban? Mit jelent a -2 C fok a hőmérőn? Megmutatjuk a negatív számok jelölését és helyüket a számegyenesen. Vajon melyik a nagyobb szám: a -10 vagy a -3?
Megismerkedhetsz a római számok írásával, olvasásával 1000-ig. Átismételjük a 2. osztályban tanultakat, és továbbhaladunk. L, C, D, M - ezeket a betűket kell megjegyezned. Sok érdekes gyakorló feladat vár.
Két újabb hosszúság mértékegységet ismerhetsz meg: milliméter, kilométer, és átismételheted a már tanultakat is. Melyik távolság, hosszúság, magasság, vastagság a nagyobb? Tárgyakat is fogunk mérni. Gyakoroljuk az átváltásokat.
Ismerd meg az űrtartalom két újabb mértékegységét a centilitert és millilitert, és azok kapcsolatát a nagyobb mértékegységekkel. Összehasonlítjuk, melyik a nagyobb, melyik edénybe fér több. Megtanuljuk, mikor milyen mértékegységet használunk. Gyakoroljuk az átváltásokat.
JÁTÉK! Gyakorold az űrmérték váltásokat! A jobb oldali vagy a bal oldali űrmérték a nagyobb? Vagy lehet, hogy egyenlők? Ha jól válaszolsz, egyre nagyobb és szebb lesz a hóembered. Építsd fel minél hamarabb!
Sokszögek kerületének a kiszámítását tanuljuk meg. A négyzet és a téglalap kerületével külön is foglalkozunk. Rajzolj a füzetedbe! Mérd le vonalzóval az oldalak hosszát. Szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
JÁTÉK! Sokszögek kerületének kiszámítását gyakorolhatod be (alaposan) ebben játékban. Közben pedig egy szép akváriumot rendezhetsz be a jó válaszaiddal. Ha jól számolod ki az alakzatok kerületét, tudni fogod, hogy melyik relációs jelre kell kattintani. A megoldás után a magyarázatot is megmutatjuk, így sokat tanulhatsz a hibáidból is. Ügyelj a mértékegységekre!
Mi az a terület? Hogyan kell kiszámítani síkidomok területét. Gyakoroljuk a terület meghatározását. Segíts a burkolóknak, mennyi csempére lesz szükségük a fürdőtök burkolásához! Számítsd ki, melyik szobának nagyobb a területe! Új mértékegységet tanulunk meg, a négyzetmétert, négyzet centimétert és társaikat.
A síkidomok tükrözése, tükrös alakzatok, tengelyes tükrözés lesz a téma ebben a videóban. Megvizsgáljuk az alakzatokat, hányféleképpen tükröződnek, hány szimmetriatengelyük van. A térbeli szimmetriát is bemutatjuk, ábrázoljuk.
Téglatesteket és kockákat fogunk "szétboncolni" ezen a videón, hogy lássuk, hogyan is néznek ki kiterítve. A hálójuk segítségével aztán a felszínüket is ki tudjuk számolni. Színes ábrákkal szemléltetjük, hogy könnyen el tudd képzelni, a későbbiekben is segítségedre legyen a kiterített képe egy testnek. Vajon milyen hálóból lehet összeállítani egy téglatestet vagy kockát?
Mit jelent a térfogat, hogyan lehet meghatározni? Mekkora helyet foglalsz el a térből? Részletesebben foglalkozunk a téglatest és a kocka térfogatának kiszámításával. Új mértékegységet tanulunk, a köbmétert. Sok példával gyakorlunk.
TESZT! Ellenőrizd, mit tudsz a törtekről, negatív számokról, a kerület és terület-számításról, a testek felszínéről, térfogatáról és a mértékegységekről! Oldd meg a feladatokat önállóan! Kiértékelés után levezetjük a megoldást lépésről lépésre.
Számolások fejben és írásban, szövegesek, nyitott mondatok megoldása, mértékegységek, geometria - könnyen, gyorsan pótolhatod az alsós hiányosságaidat.
Sokkal könnyebbé tette az iskolában a matek órai tanulásomat. Ha valamit nem értek, nagyon jó, hogy a program segítségével utána tudok nézni, akár többször is. A geometria tanulásában óriási segítséget jelentett.