1 alfejezet / 4 tananyag
Megmutatjuk, hogyan működik az 5 lépéses Matek Oázis módszer, amellyel gyermeked is valódi tudáshoz és sikerélményhez juthat matekból.
Hogyan érdemes használni a matek videókat, hogy a legjobb eredményt érje el gyermeked matekból, miközben szórakoztató módon tanulhat? Velünk nem csak a matekot gyakorolhatja gyermeked, hanem csillagokat, érmeket, kupákat is gyűjthet. Lépésről lépésre elmondjuk, hogyan kezdjetek hozzá, és hogyan folytassátok. Célunk, hogy mindent értsen, és a feladatokat is meg tudja oldani, ezáltal növekedjen az önbizalma, és jobbak legyenek a matek jegyei. Akár 4-szer gyorsabban haladhat, mint a suliban, mivel interaktívan, az alapoktól kezdve és szemléltetve magyarázunk.
Ha vannak elmaradásai gyermekednek az előző évekből, azokat gyorsan és könnyen behozhatja a "Pótold a hiányosságaidat" modul videóival. Nézd meg, hogyan! A legfontosabb anyagrészeket válogattuk ki az előző évfolyamok tananyagából.
A Tanulási naplóból nyomon követheted gyermeked haladását a matek videókkal. Megmutatjuk, hol találod, és mit láthatsz belőle: mikor és mennyit foglalkozott a tananyaggal, milyen eredményt ért el, milyen sorrendben nyitotta meg a videókat.
3 alfejezet / 11 tananyag
Ismétlésként gyakorolhatod az összeadást és a kivonást a 100-as számkörben. Számolunk a számegyenes segítségével és fejben is. Megvizsgáljuk a páros és a páratlan számokat, megkeressük a számok egyes és tízes számszomszédjait. Sok gyakorló feladat vár, köztük szöveges feladatok is.
Megismerkedhetsz a számokkal 1000-ig, megtanulhatod, hogyan kell ezeket a számokat írni, és velük összeadást, kivonást végezni. Fokozatosan vezetünk el a kisebb számoktól a nagyobbakig. Számolunk a számegyenesen, számolunk kettesével, százasával. Több szemszögből is megvizsgáljuk a számokat, sorrendbe helyezzük őket.
Összeadás, kivonás gyakorlása a 200-as számkörben. Először kerek tízeseket adunk össze és vonunk ki egymásból, majd kerek tízeseket adunk hozzá és vonunk ki bármilyen más kétjegyű számból. Ezeket a műveleteket gyakoroljuk a számegyenesen és különböző feladatokban.
A kerek tízesek összeadása és kivonása után következik ez a videó. Ebben már egyesek is szerepelnek a háromjegyű számok összeadásakor. Számolunk tízes átlépés nélkül és tízesátlépéssel is. A pénzérmék most is a segítségünkre lesznek.
A háromjegyű számok kivonása fejben nem könnyű. Nemcsak számolni kell tudni hozzá, hanem koncentrálni is. Vonjunk ki 467-ből 234-et! Gyakoroljuk ezeket a szép műveleteket pénzérmékkel és szöveges feladatok segítségével.
JÁTÉK! Gyakorló játék az összeadás, kivonás gyakorlására kétjegyű számokkal százas átlépés nélkül. Kezdő, haladó és profi szinten is gyakorolhatsz. Játékba mindig csak akkor kezdj, ha már érted, elsajátítottad az adott tananyagot!
Az összeadás egy új módját tanuljuk most meg. Meglátod, az írásbeli műveleteket sokkal könnyebb lesz elvégezni, mint mikor mindent fejben kellett tartani. Ezen a videón megtesszük az első lépéseket. A számokat helyiérték szerint egymás alá írjuk, majd összeadjuk a számjegyeket.
Ebben a videóban továbblépünk az írásbeli összeadás terén. Mit kell tennünk, ha átlépjük a tízet? Ezeket a számokat is megtanulunk összeadni. Szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
Miután megtanultál írásban összeadni, jöhet az írásbeli kivonás. Tízesátlépés nélkül és tízesátlépéssel is megtanuljuk ezt a műveletet. Szöveges feladattal kezdünk, feltárjuk az összefüggéseket, majd gyakorló feladatokat találsz. Tisztában kell lenned a helyiérték, a kisebbítendő, kivonandó, különbség fogalmával.
TESZT! Tedd próbára tudásod! Oldd meg a feladatokat önállóan. Megoldásukkal megtudhatod, mennyire tudod már az írásbeli kivonást. Kiértékelés után levezetjük a jó megoldást lépésről-lépésre.
Megkeressük a számok egyes, tízes és százas számszomszédjait. Számokat kerekítünk kerek tízesekre, százasokra. Gyakoroljuk a számegyenesen és feladatokban.
4 alfejezet / 15 tananyag
Aranyos feladatok, példák segítségével megtudhatod mi is az a szorzás, és mire jó az nekünk. Hányszor nagyobb? Mit is jelentenek a "kétszer", "háromszor", "négyszer", stb. kifejezések? Megtanuljuk, hogy a szorzás, az tulajdonképpen ismételt összeadás.
TESZT! A feladatok megoldásával tedd próbára tudásod, gyakorold a szorzótáblákat 5-ig. Számold ki a szorzások eredményét! Pótold a hiányzó számokat! Melyik számnak melyik szorzat a párja? Hány lábuk van a kiscicáknak összesen? Számold ki a szorzásokat!
Megismerkedhetsz a 6-os szorzótáblával, és feladatok megoldásával gyakorolhatod, mélyítheted tudásod. Számoljunk hatosával! Folytasd a sort! Lépegess hatosával! Válaszd ki a kakukktojást! Egészítsd ki a szorzásokat!
Aranyos feladatok, példák segítségével megtanulhatod és gyakorolhatod a 7-es szorzótáblát. Számoljunk hetesével! Számolj visszafelé hetesével! Keresd meg a párját! Végezd el a szorzásokat!
Játékos feladatokon keresztül megtanulhatod és gyakorolhatod a 8-as szorzótáblát. Számoljunk nyolcasával! Számoljunk visszafelé! Keresd meg a szomszédját! Keresd meg a párját! Melyik szám kerül az üres négyzetbe?
Megtanuljuk a 10-es szorzótáblát, és közben megfigyeljük, milyen kapcsolatban van a 9-essel. Számold ki a szorzatok eredményét!
Megismerheted a 9-es szorzótáblát és a hozzá kapcsolódó érdekességeket. Számoljunk 9-esével! Melyik eredmény melyik szorzáshoz tartozik? Írd a szorzatok értékét az üres mezőbe! Mennyi kettő kilencszerese? Számold ki a szorzásokat!
JÁTÉK! Játék közben gyakorolhatod a szorzást az egyjegyű pozitív egész számok körében. Kezdő, haladó és profi szinten gyakorolhatsz, vagy versenyezhetsz a többiekkel.
Ismerkedj meg az osztás műveletével, és meglátod milyen szoros kapcsolatban áll a szorzással. Elmagyarázzuk, mi a különbség a részekre osztás a bennfoglalás között. Sok példán, szöveges feladaton keresztül mutatjuk be az osztás lényegét. Osszunk el 15 szem cukrot 5 gyerek közt, és hasonló érdekes feladat vár.
TESZT! Ebben a videóban teszt feladatokat találsz, melyek megoldásával gyakorolhatod az osztás műveletét 2-től 5-ig. Végezd el az osztásokat! Melyik szám teszi igazzá a műveletet? Melyik szám teszi igazzá a műveletet? Melyik eredmény a legnagyobb? Pótold a hiányzó számokat! Oldd meg a szöveges feladatot!
A 8-cal való osztás nem könnyű, de a videó végére meglátod, neked is menni fog. Osszunk 8-felé! Keresd meg az osztás eredményét! Mindezt színes, játékos feladatokon keresztül gyakoroltatjuk.
A 9-cel való osztás nem könnyű, de a feladatok segítségével te is könnyen és hamar megtanulhatod. Oszd el 9-felé! Mennyi a kilenced része? Hányszor van meg benne a 9? Számoljunk a számegyenesen! Végezd el az osztásokat!
Nézd meg a videót, és meglátod, hogy az osztások között a 10-zel való osztás a legegyszerűbb dolog a világon. Mi a tizedrésze? Hányszor van meg benne a 10? Ebben a videóban már a maradékos osztásról is lesz szó.
JÁTÉK! Játszva gyakorolhatod az osztást 2, 3, 4 és 5-tel. Kezdő, haladó és profi szinten is gyakorolhatsz, majd versenyezhetsz a többiekkel. Játékba csak akkor kezdj, ha a gyakorló játékokban már profi vagy!
Feladatok segítségével ismerkedj meg a maradékos osztással, és meglátod a videó végére ezt is érteni fogod. Szemléltetjük, mely számok oszthatók és mely számok nem oszthatók maradék nélkül egy másik számmal. Következetesen végigvezetünk a szorzótáblán. Kiderítjük, mekkora lehet a legnagyobb maradék. Műveleteket végzünk, majd ellenőrizzük a számításainkat.
3 alfejezet / 10 tananyag
A szorzást gyakoroljuk ebben a videóban. Szorzás kerek tízesekkel (20-szal, 30-cal...) és kerek százasokkal (400-zal, 500-zal...). Ehhez az anyagrészhez nagyon fontos a szorzótábla alapos ismerete. Szöveges feladatokat és egyéb számolási műveleteket oldunk meg.
Szorzás nagyobb számokkal, nagyobb számok szorzása kerek tízesekkel. Pl.: 6 x 23 = ? 14 x 60 = ? Megmutatjuk azokat a trükköket, melyek segítségével könnyebben össze tudod szorozni ezeket a számokat. Változatos feladatokkal gyakorolhatsz.
JÁTÉK! Játszva mélyítsd el tudásod a szorzás terén 100-nál kisebb eredményt adó pozitív egész számok körében. Kezdő, haladó és profi szinten is gyakorolhatsz, majd versenyezhetsz is a többiekkel.
Kerek tízesekkel, kerek százasokkal osztunk ebben a videóban. Osszunk 20-szal, 30-cal, 200-zal, 300-zal és így tovább! És kerek százasokat osztunk kisebb számokkal vagy kerek tízesekkel, százasokkal. Gyakorló feladatokon keresztül mutatjuk be ezeket a műveleteket.
Ez már a 3. videó, ami a nagyobb számok osztásával foglalkozik. Ha végignézeted az előző videókat, kis segítséggel már könnyen meg tudod oldani az itt következő feladatokat: Hogyan osszuk el pl. az 532-t 7-tel? Ránézünk a számegyenesre, és szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
JÁTÉK! Osztás 100-nál kisebb pozitív egész számok körében.
Melyek egy szám osztói, illetve többszörösei? Melyek azok a számok, amelyek maradék nélkül osztják az osztandó számot? Hogyan határozhatjuk meg őket? Aranyos feladatokkal gyakorolhatsz.
Az írásbeli szorzást mutatjuk be ebben a videóban - tízesátlépés nélkül és tízesátlépéssel. Majd meglátod, mennyivel könnyebb a nagyobb számokat írásban összeszorozni, mint fejben. Érdemes megtanulni ezt a műveletet is.
Ebben a videóban az írásbeli szorzást gyakoroljuk tízesátlépéssel. Váltásra kerül sor több helyiértéken. Sok gyakorló feladatot találsz az írásbeli szorzás elmélyítésére.
TESZT! Ebben a tesztben az írásbeli szorzást gyakorolhatod. Tedd próbára tudásod! Oldd meg a feladatokat önállóan! Kiértékelés után levezetjük a megoldást lépésről-lépésre.
2 alfejezet / 5 tananyag
Ismerkedj meg a tömeg újabb mértékegységével a grammal, és megtudhatod azt is milyen kapcsolatban áll a kg-mal és dkg-mal. Melyik a nehezebb, melyiknek a tömege a nagyobb? Képekkel szemléltetjük pl. az 1 grammnyi tömeget, hogy könnyebben el tudd képzelni. Átváltásokat végzünk, és szöveges feladatokat oldunk meg.
A tömeg újabb mértékegységével ismerkedünk, a tonnával. Megvizsgáljuk kapcsolatát a kg-mal. Megnézzük, mit mérünk tonnában. Szöveges feladatokkal gyakorlunk. Összehasonlítjuk a különböző súlyú dolgokat.
Két újabb hosszúság mértékegységet ismerhetsz meg: milliméter, kilométer, és átismételheted a már tanultakat is. Melyik távolság, hosszúság, magasság, vastagság a nagyobb? Tárgyakat is fogunk mérni. Gyakoroljuk az átváltásokat.
Átismételjük a 2. osztályban tanultakat. Megvizsgáljuk a mutatós és digitális óra közti különbséget, használatát, összehasonlítjuk az időt a két fajta órán. Megtanuljuk a pontos idő kifejezését órával, perccel és másodperccel. Az év, hónap, nap fogalma is szóba kerül ebben a videóban.
Ismerd meg az űrtartalom két újabb mértékegységét a centilitert és millilitert, és azok kapcsolatát a nagyobb mértékegységekkel. Összehasonlítjuk, melyik a nagyobb, melyik edénybe fér több. Megtanuljuk, mikor milyen mértékegységet használunk. Gyakoroljuk az átváltásokat.
2 alfejezet / 6 tananyag
Ebben a videóban a negatív számokról hallhatsz. Hol is fordulnak elő a mindennapokban? Mit jelent a -2 C fok a hőmérőn? Megmutatjuk a negatív számok jelölését és helyüket a számegyenesen. Vajon melyik a nagyobb szám: a -10 vagy a -3?
Törtrészek: fél, negyed, harmad, hatod, nyolcad, 1 egész. Mekkora, hányad része a beszínezett rész az egésznek? Sok képpel szemléltetjük a tananyagot, hogy minél jobban megérts a törtek lényegét. Szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
Megismerkedhetsz a római számok írásával, olvasásával 1000-ig. Átismételjük a 2. osztályban tanultakat, és továbbhaladunk. L, C, D, M - ezeket a betűket kell megjegyezned. Sok érdekes gyakorló feladat vár.
A tükörképről, tükrös alakzatokról beszélünk ezen a videón. Megvizsgáljuk, vajon minden tükörkép-e, ami elsőre egyformának látszik. A tükörkép készítését, tükrös alakzatok rajzolását is bemutatjuk.
Megmutatjuk, hogyan is kell kiszámolni a sokszögek kerületet! Rajzolj a füzetedbe! Mérd le vonalzóval az oldalak hosszát. Szöveges feladatokkal is gyakorlunk.
TESZT! Tedd próbára tudásod a kerület kiszámítása terén! Oldd meg a feladatokat önállóan! Kiértékelés után levezetjük a megoldást lépésről-lépésre. Kiderül, valóban elsajátítottad-e a tananyagot.
A matekos nehézségek gyökerei 2. és 3. osztályra nyúlnak vissza.
Bár az iskolákban kevés hangsúlyt fektetnek a SZÁMOLÁSra, minden egyes feladatban szükség van rá!! (Hiába érti a gyermeked, hogy mit is kéne csinálni, ha nem tudja kiszámolni helyesen.)
MINDENNEK AZ ALAPJA A 2.-3.-OS MATEK. Ezekkel a videókkal az összeadás-kivonást; szorzás-osztást expressz tempóban veheti át a gyermeked úgy, hogy végre meg is tanulja ezeket a fontos dolgokat.
Teljes hozzáférés minden tananyagokhoz, teszthez és játékhoz!