Egy kép vagy alakzat tengelyesen szimmetrikus, ha van olyan egyenes, amire az alakzatot tükrözve önmagába megy át. Ezt az egyenest hívjuk tükörtengelynek vagy szimmetriatengelynek. Leggyakrabban t-vel jelöljük.
Szemléletesen: ha félbe tudjuk hajtani úgy az alakzatot, hogy a hajtásélre egy tükröt helyezve az eredeti kép fele és a tükörkép az eredeti egész képet adja vissza.
Feladat: Magyarország szomszédai: Ausztria, Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország és Szlovénia. Ezeknek az országoknak itt láthatod a zászlóit. Keresd meg melyik zászló tengelyesen szimmetrikus. Ami szimmetrikus azon jelöld is be a szimmetriatengelyt!
Megoldás: A helyes válaszok: Ausztria, Ukrajna, Románia. A tükörtengelyeket is berajzoltuk
Négyszögek belső szögeit vizsgáljuk. Speciális négyszögekről, tengelyesen és középpontosan szimmetrikus négyszögekről tanulunk. Megmutatjuk, hogyan számold ki a négyszögek kerületét, területét. Feladatokat oldunk meg deltoiddal, rombusszal, húrtrapézzal kapcsolatban. Sokszögekről tanulunk: átlók száma n-szögben, n oldalú sokszög belső szögeinek összege. Szabályos sokszögekről lesz szó.
Ez a videó a következő két geometriai transzformációt mutatja be részletesen: A tengelyes tükrözés és a középpontos tükrözés tulajdonságait vesszük sorba, és feladatokat, amiket ezekkel a transzformációkkal lehet megoldani. A tengelyesen szimmetrikus alakzatok mellett a középpontosan szimmetrikusakat is leltárba vesszük.
Megvizsgáljuk a négyszögek belső szögeit. Speciális négyszögekről tanulunk: Tengelyesen/középpontosan szimmetrikus négyszögek. Kiszámítjuk a négyszögek kerületét, területét. Feladatokat oldunk meg deltoiddal, rombusszal, húrtrapézzal és más sokszögekkel kapcsolatosan. Kiszámítjuk az átlók számát n-szögben, n oldalú sokszög belső szögeinek összegét. Szabályos sokszögekről tanulunk.
Összefoglaljuk a tengelyes és a középpontos tükrözésről tanultakat. Tükörképet szerkesztünk. Sorra vesszük a távolságtartó, szögtartó, körüljárási irány fogalmakat. Megvizsgáljuk, hogyan változik a körüljárási irány. Szimmetrikus alakzatokkal dolgozunk: tengelyesen/középpontosan szimmetrikus. A szabályos sokszögekről, a háromszög és a négyszögek középvonalairól és tanulunk. Szerkesztési feladatokkal gyakorlunk.