1. Oldatok összetétele 1.
Az oldat az oldószer és az oldott anyag keveréke. Az oldatok töménységének meghatározására különböző arányszámok használatosak. Áttekintjük ezeket, majd a leggyakoribbal foglalkozunk részletesen ezen a videón: a tömegszázalékkal. Feladatok megoldását is gyakoroljuk.
2. Oldatok összetétele 2.
Tovább tanulmányozzuk az oldatok összetételét. Az előző videón volt szó a tömegszázalékról, most a térfogatszázalékról, a mólszázalékról és a mólkoncentrációról hallhatsz bővebben. Ezekhez kapcsolódó számításokat végzünk.
3. Oldatok - gyakorlás
Gyakoroljuk a különböző összetételű oldatokkal kapcsolatos feladatokat! Számítsuk ki a tömegszázalékot, a térfogatszázalékot, a mólszázalékot, a moláris koncentrációt! Sok szép feladat vár, hogy mindegyik jól menjen.
4. TESZT: Oldatok
Ki tudod számolni a tömegszázalékot, a térfogatszázalékot és a molszázalékot? Az anyagmennyiség koncentrációval kapcsolatos és a vegyes feladatok hogy mennek? Ha kitöltöd a tesztet kiderül! Kiértékelés után levezetjük a megoldást lépésről lépésre.
5. Oldhatóság, telített oldatok
Szilárd anyagok és gázok oldhatóságát vizsgáljuk vízben. Mitől függ az oldhatóság? Hogyan viselkednek a szilárd anyagok és a gázok az oldatban? Mi történik a pezsgősüveg kinyitásakor? A telített, telítetlen és túltelített oldatokról tanulunk. Számolási feladatokat végzünk az oldhatósággal kapcsolatban.
6. TESZT: Oldhatóság
Meg tudod állapítani egy oldatról, hogy telített vagy telítetlen, esetleg túltelített? Számítsd ki az oldhatóságot adott hőmérsékleten, számítsd ki a tömegszázalékot! Hány gramm só oldható még adott anyagban, mennyi anyag válik ki? Oldd meg a feladatokat önállóan! Kiértékelés után megmutatjuk a megoldást.