1. Áramkörök
Megismerkedünk az egyszerű áramkörökkel és az áramköri jelekkel. Bevezetjük a feszültség fogalmát. Megvizsgáljuk, hogy mi történik, ha az elemeket különböző módon összekapcsoljuk. Megtanuljuk, hogyan lehet áramerősséget és feszültséget mérni az áramkörben.
2. Ohm törvénye
Egy új fizikai mennyiséget vezetünk be, ez az ellenállás. Megállapítjuk, hogy a feszültség és az áramerősség egyenesen arányos mennyiségek. Kimondjuk Ohm törvényét, és feladatokat oldunk meg ezzel kapcsolatban.
3. Soros kapcsolás
A fogyasztók soros kapcsolása. Megvizsgáljuk, hogyan alakulnak a fogyasztók kivezetésein mérhető feszültség értékek, és a fogyasztókon áthaladó áram erőssége. Megismerkedünk az eredő ellenállás fogalmával, és megoldunk néhány számolási feladatot is.
4. Párhuzamos kapcsolás
A fogyasztók párhuzamos kapcsolása. Hogyan alakul a fogyasztók kivezetésein mérhető feszültség? Milyen összefüggés van a mellékágakban folyó áram erősségek és a főág áramerőssége között? Megoldunk néhány számolási feladatot is.
5. Soros és párhuzamos
kapcsolás gyakorlása
Gyakoroljuk, amit a soros és párhuzamos kapcsolásokról tanultunk, megnézünk néhány példát bonyolultabb áramkörökre. Számolási feladatokat oldunk meg sorosan és párhuzamosan kapcsolt fogyasztókból álló áramkörökkel kapcsolatban.
6. Az áram hatásai
Elektromos árammal tudunk hőt termelni, kémiai folyamatokat kiváltani, mágneses hatásokat előidézni, és hatással van az élő szervezetre is. Ezen a videón az elektromos áram hőhatásával, kémiai hatásával és élettani hatásával foglalkozunk.
8. osztályos fizika könnyen, érthetően
Van olyan iskola, ahol a fizikát magas szinten tanítják, ott a megértése okoz gondot sokaknak. Ahol pedig háttérbe szorult, és már csak „mesélős” fizikát tanítanak, ott a továbbtanulásnál lehet gond, ha hiányzik a megfelelő tudás és a feladatmegoldási rutin.
Ezekről a videókról könnyedén megtanulhatod a szükséges összefüggéseket, megismerkedhetsz a típusfeladatokkal és begyakorolhatod a számolásokat.
Ebben csomagban minden fizika tananyagot megtalálsz, amit 8. osztályban tanultok, akármelyik tankönyvet használjátok*. A témakörök közül válaszd ki azt, amivel éppen foglalkoztok az iskolában, és a videókról meglepően gyorsan meg tudod tanulni.
Küldetésünk, hogy a fizikából is segítsünk
A fizika méltatlanul háttérbe szorult a mai iskolarendszerben. Kevesen választják ezt a tárgyat, és a fizikát feltétlenül igénylő pályákat továbbtanulásuk irányának. Pedig a jövő szakembereinek egyre inkább szükségük lesz arra, hogy ismerjék a világ és a technikai eszközök működését.
Küldetésünk, hogy megmutassuk, hogy a fizika könnyen és élvezetesen is tanulható, és hogy minél több gyermeket segítsünk olyan pályát választani, ami biztos, jól jövedelmező munkát, garantált és magas szintű megélhetést biztosít számára.
Mélyedj el velünk a világ felfedezésében, a nagy összefüggések felismerésében, és tanuld meg, hogyan lehet „kiszámolni”, mi fog történni a jövőben :)
*Újdonság! 7.-es és 8.-os fizika külön helyen
A 7. és 8. osztály fizika tananyagát a különböző tankönyvek más-más sorrendben veszik. Ezért a két osztály között vannak átfedések. A fénytan és a csillagászat lehet 7. osztályos és 8. osztályos tananyag is.
2022. március 31-ig az átfedések miatt egyetlen csomagban volt a 7.-és 8.-os fizika. Ezt az önálló 8.-os fizika oldalt a szétválasztás után hoztuk létre, és azokat a témaköröket (fénytan, elektromosság, csillagászat) tartalmazza, amiket 8.-ban vehettek, akármelyik tankönyvet is használjátok.
Ha korábban is tanultál már a fizika tananyagokkal, és már jutalmakat is gyűjtöttél, akkor azokat a 7.-es fizika oldalon találod. A tanév végéig nyugodtan folytasd ott a tanulást.