1. Az erő
Az erő, a támadáspont, a hatásvonal fogalmával ismerkedünk. Bemutatjuk az erőt, mint vektormennyiséget. Megtanulhatod a hatás-ellenhatás törvényét. Megvizsgálhatod az erő és a gyorsulás kapcsolatát. Számítási feladatokat végzünk.
2. Súrlódási erő
A mozgást akadályozó erőkről lesz szó: csúszási és tapadási súrlódási erő, gördülési ellenállás és közegellenállás. Megvizsgáljuk, hogyan csökken a súrlódás és a közegellenállás, hogyan hasznosíthatjuk mindezt.
3. Tömegvonzás (gravitáció)
Vajon milyen erő vonzza a testeket? A gravitációs kölcsönhatásról, vagyis a tömegvonzásról tanulunk. Bemutatjuk a gravitációs mezőt, gravitációs gyorsulást. Meghatározzuk a súly fogalmát. Megfigyeljük, mi a különbség a nyugalomban lévő és a mozgó testek súlya között. Beszélünk a gravitációs erő és a súlyerő különbségéről és azonosságáról, a szabadesésről és a súlytalanságról.
4. Erőegyensúly, forgatónyomaték
A forgatónyomaték és az erőkar fogalmával ismerkedünk. Erő hatására a testek megváltoztatják az alakjukat, helyüket, és megállapíthatjuk, hogy az erőnek forgató hatása is lehet. Megnézzük, mikor forog a kerékpár kereke, mikor lesz egyensúlyban a mérleghinta, mitől függ a forgatóhatás. Bevezetjük az erőkar fogalmát. Megtanuljuk az egyensúly és a forgatónyomaték jelét és kiszámítását, majd számolási feladatokat végzünk.
5. Egyszerű gépek
Az egyszerű gépek megkönnyítik a munkavégzést, az emelést. Bemutatjuk az egy és két oldalú emelő, álló és mozgó csiga, hengerkerék, lejtő működése, az egyszerű gépek elvén működő eszközöket. Összehasonlítjuk a munkavégzés nagyságát. Mekkora erőt fejt ki a gép? Játékos feladatban keressük meg, melyik eszköz milyen elven működik!
7. osztályos fizika könnyen, érthetően
Van olyan iskola, ahol a fizikát magas szinten tanítják, ott a megértése okoz gondot sokaknak. Ahol pedig háttérbe szorult, és már csak „mesélős” fizikát tanítanak, ott a továbbtanulásnál lehet gond, ha hiányzik a megfelelő tudás és a feladatmegoldási rutin.
Ezekről a videókról könnyedén megtanulhatod a szükséges összefüggéseket, megismerkedhetsz a típusfeladatokkal és begyakorolhatod a számolásokat.
Ebben csomagban minden fizika tananyagot megtalálsz, amit 7. osztályban tanultok, akármelyik tankönyvet használjátok*. A témakörök közül válaszd ki azt, amivel éppen foglalkoztok az iskolában, és a videókról meglepően gyorsan meg tudod tanulni.
Küldetésünk, hogy a fizikából is segítsünk
A fizika méltatlanul háttérbe szorult a mai iskolarendszerben. Kevesen választják ezt a tárgyat, és a fizikát feltétlenül igénylő pályákat továbbtanulásuk irányának. Pedig a jövő szakembereinek egyre inkább szükségük lesz arra, hogy ismerjék a világ és a technikai eszközök működését.
Küldetésünk, hogy megmutassuk, hogy a fizika könnyen és élvezetesen is tanulható, és hogy minél több gyermeket segítsünk olyan pályát választani, ami biztos, jól jövedelmező munkát, garantált és magas szintű megélhetést biztosít számára.
Mélyedj el velünk a világ felfedezésében, a nagy összefüggések felismerésében, és tanuld meg, hogyan lehet „kiszámolni”, mi fog történni a jövőben :)
*8.-os fizikával kiegészítve a tanév végéig
A 7. és 8. osztály fizika tananyagát a különböző tankönyvek más-más sorrendben veszik. Ezért a két osztály között vannak átfedések. A fénytan és a csillagászat lehet 7. osztályos és 8. osztályos tananyag is.
2022. március 31-ig az átfedések miatt egyetlen csomagban volt a 7.-és 8.-os fizika. A szétválasztás után ebben a 7. osztályos csomagban a tanév végéig megtartjuk az egyértelműen 8. osztályos elektromosság témakört is, hogy aki korábban 8.-osként itt elkezdte tanulni, és szerzett belőle csillagokat, annak továbbra is láthatóak maradjanak a jutalmai.
Ha most kezded el a fizikát, és a 8.-os vagy, akkor kattints ide a 8.-os fizikához!