1. Függvények, függvényjellemzés
Meghatározzuk a függvény definícióját, az alaphalmazt és a képhalmazt, a zérushelyet, a szélsőértéket, a maximum- és minimum helyet (értéket). Megrajzoljuk a függvény grafikonját. A függvények tulajdonságaival foglalkozunk, ez a függvényjellemzés. Mi az értékkészlete, az értelmezési tartománya a függvénynek, csökkenő vagy növekvő a függvény?
2. Függvény-transzformációk 1. rész
Ezen a videón nagyon látványosan mutatjuk be a legalapvetőbb függvénytranszformációkat. Azokat a függvénytranszformációkat gyakorolhatod itt be a másodfokú függvények példáján, melyek a függvények x-tengellyel illetve y-tengellyel párhuzamos eltolását eredményezik. Merre toljuk el a függvény grafikonját, ha a függvény értékéhez adunk hozzá (értékéből vonunk ki) egy számot? Merre toljuk el a függvény grafikonját, ha az x értékéhez adunk hozzá (értékéből vonunk ki) egy számot? Ezekre a kérdésekre kaphatsz kimerítő választ.
3. Függvény-transzformációk 2. rész
Ez a videó függvénytranszformációk közül a függvények nyújtásával foglalkozik. Ha egy számmal szorzunk egy függvényt, akkor az y tengely irányában vagy nyújtani kell, vagy épp ellenkezőleg, "össze kell nyomni". És az sem mindegy, hogy pozitív, vagy negatív számmal szorzunk. Ezzel a videóval az ilyen típusú transzformációkat alaposan begyakorolhatod.
4. Függvény-transzformációk 3. rész
Ebben a videóban gyakorolhatod mindazt, amit a függvénytranszformációkról megtanultál. A másodfokú függvényekkel kell különböző transzformációkat végezni, az ellenőrzés pedig nagyon egyszerű: csak ki kell választanod, hogy milyen irányban kell eltolni a függvényt, vagy hogy nyújtani kell-e, és hogy merrefelé nyílik a parabola. Ha ezeket a függvénytranszformációs videókat végignézed, már nem fog gondot okozni, ha ilyen feladatot kapsz.
Hogyan használd?
A középiskolai matek gyors áttekintésére a következőt javasoljuk:
Azokban a témakörökben, amelyekben magabiztosnak érzed magad, csak a teszteket nyisd meg, és azokból a nehezebb feladatokat oldd meg, hogy felfrissítsd kicsit a tudásodat. (Persze, ha ezek a feladatok mégsem mennének, érdemes átnézni a videókat.)
A nehezebb témaköröket viszont érdemes a videók sorrendjében átnézni, az alapoktól ismételve. Elég, ha végiglapozod a videókat, néhány kérdésre válaszolva közben, és csak azokon a részeken hallgatod meg a részletes magyarázatot, ahol nem világos (nem ismerős) a felírt összefüggés. A tesztek nehezebb feladatait pedig érdemes megoldani ellenőrzésképpen!
Eredményes és kellemes felkészülést kívánok!
B.B.Beáta